04742239899
Sarıkamış Hakkında

Sarıkamış’ta kaymanın keyfi çok farklıdır. Bilen bilir.

Sarıkamış harika bir kayak keyfi için fahiş fiyatlar ödemeden kayak tatili yapabileceğiniz mütevazı bir “kayak kasabası”.dır.Beklentisi mükemmel kar, sakin pistler ve teleskiler, güzel doğa ve muhteşem kristal karda kayak & snowboard keyfi olanları Sarıkamış’a bekliyoruz.


Dünyada kaymak için en iyi yer olarak geçen Alpler ‘de görülen kristal kar Ülkemizde bir tek Sarıkamış’ta var. Bölgenin bu özelliği Snowboard sevenleri kendine çekiyor. Kar burada en az 4 ay yerde kalıyor. Pistler sakindir. Hava hemen her zaman açık; hatta Türkiye’nin en çok güneş alan kayak merkezlerindendir. Hava muhalefeti nedeniyle de kayamama şansı çok düşüktür. Pistlerde buzlanma çok nadirdir. Pisti çevreleyen müthiş çam ormanları ise kayakçılara harika manzaralar sunar.

Sarıkamış’a uçakla gelecekseniz, size en yakın havalimanı Kars Havalimanı. Sarıkamış Kayak Merkezi de Kars Havalimanı’na arabayla 45 dakika kadar bir mesafede kalıyor.

Sarıkamış’a yılın 5 ayı yani Aralık başından Nisan başına kristal kar düşüyor.

  • Bir turist yerleşkesi olmadığı, halk da buradan devamlı alışveriş yaptığı için yeme içme ve market fiyatları kayak merkezi ayarında değildir.

  • Burası koskoca bir ilçe olduğu için bir hastane var ve bir kaza yaşanması halinde hızlıca hastaneye ulaşmak mümkündür.

  • Sarıkamış merkezde hava nasılsa, yukarıda da öyledir. Dolayısı ile belediye aslında kayak merkezine özel yol açma çalışması yapmıyor, Zaten ilçenin yollarına sürekli bakıldığı için yollar hep açıktır.

  • Tren saatleri de insanların sabah Kars’tan Sarıkamış’a varıp, tüm gün kayıp, akşam da Kars’a geri dönebileceği şekildedir.

  • Herkes kayabilsin diye hem telesiyej, hem de malzeme kiralarının fiyatları uygundur.

Sarıkamış’ta yıllık ortalama kar yağışlı gün sayısı 57, yağan karın yerde kalma süresi ise 141 gün. Kar kalınlığı her yıl ortalama 1,5 metreyi bulur. Ve bu kar sıradan bir kar da değil. Alpler gibi dünyanın sayılı kayak merkezlerinde bulunan yüksek kalitede bir toz kar türü olan kristal kar. Yılın 5 ayı Aralık başından Nisan başına, yılın birçok günü güneşli olmasına rağmen kristal karda kayabiliyorsunuz.

Sarıkamış Kayak Merkezi’nde 2 tane siyah (5 ve 6 no) 2 tane kırmızı (4 ve 7 no) 1 tane mavi (3 no) ve 1 tane de yeşil (1 no) olmak üzere 6 pist şu an kullanıma açık fakat aslında toplamda 9 pist var.3, 4 ve 7 numaralı pistlerin uzunlukları 2,6 – 3 kilometre arasında olmakla birlikte Sarıkamış Kayak Merkezi’nin en uzun pistleridir. 

Sarıkamış’ta 4 tane telesiyej var ama kapalı değiller. Liftlerde pratik pass okuyucuları var. Manyetiğin üzerine plastik kartı okutup geçiyorsunuz. Ayrıca Sarıkamış Kayak Merkezi’nde tek bir pass ile tüm liftleri kullanabiliyorsunuz.

Lift kapanış saatleri aydan aya değişiyor. Ama genellikle 8.30 – 9.00 gibi açılıp hava şartlarına bağlı olarak 16.30 – 17.00 gibi kapanıyor.

Liftlerde en yoğun zamanlarda bile diğer kayak merkezlerinde görülen uzun kuyruklar olmuyor. Özellikle 6 ve 7’ya hizmet eden liftler hem daha boş oluyor, hem de sarıçam ormanlarıyla çevrili olduğundan rüzgârdan çok daha korunaklı.

Sarıkamış Kayak merkezi Kars‘ın Sarıkamış İlçesi’ne bağlı, Sarıkamış merkezden 4 kilometre mesafedeki kayak merkezi. Kayak merkezinin bazı yerlere uzaklığı şöyle:

Kars Havalimanı Sarıkamış Kayak Merkezi arası 55 kilometre 42 dakika (oteller genelde havaalanından ücretsiz shuttle sağlıyor)
Kars merkez Sarıkamış Kayak Merkezi arası 61 kilometre 48 dakika,
Ardahan merkez Sarıkamış Kayak Merkezi arası 146 kilometre 1 saat 50 dakika,
Erzurum merkez Sarıkamış Kayak Merkezi arası 156 kilometre 2 saat.

İstanbul – Kars

Kars, İstanbul’dan uçakla 2 saat sürüyor. Anadolu Jet, Pegasus ve THY’nin günlük seferleri var.

Ankara – Kars

1,5 saat sürüyor. THY’nin Ankara’dan da Kars’a seferleri var. Kars Havalimanı – Sarıkamış merkez arası  56 kilometre yani 50-60 dakika bir mesafe.

Kars Havalimanı – Sarıkamış Ulaşım

Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars merkezden 55 kilometre 50-55 dakika mesafede. Kars Havalimanı’ndan Sarıkamış’a özel tur aracı, toplu taşıma otobüs ya da taksi ile gelebilirsiniz.

Havalimanından Kars Belediyesi’nin otobüsleri kalkıyor. Bu otobüsler uçak saatleri ile senkronize bir şekilde işliyor ve sizi Kars merkezde bırakıyor.Kars merkezden tüm gün hizmet veren özel halk otobüsleri ile Sarıkamış’a geçebilirsiniz.

Ayrıca Kars Havalimanı ve Sarıkamış arası çalışan özel tur araçlarını kullanarak da ulaşım sağlayabilirsiniz. Kişi sayınıza göre çok daha hesaplı bir seçenek olabilir.

Uçakla Erzurum

Erzurum’dan Sarıkamış’a arabayla gelmek 2 saat sürüyor. Erzurum’a Kars’a göre daha fazla uçuş olduğundan Erzurum’u da değerlendirmek isteyebilirsiniz. Erzurum Havalimanı ve şehir merkezi arasında Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin uçak saatleriyle senkronize otobüs seferleri var. Otobüsler şehir merkezinde otogarda da duruyor. Erzurum otogardan Kars ve Sarıkamış için çeşitli otobüs firmalarının gün içinde seferleri oluyor.

Ayrıca ben toplu taşıma ile in bin yapmak istemem diyenler için Erzurum Havalimanı ve Sarıkamış arası çalışan özel tur araçları da var. Kişi sayınıza göre çok daha hesaplı bir seçenek olabilir

Erzurum Havalimanı – Sarıkamış Ulaşım

Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars merkezden 55 kilometre 50-55 dakika mesafede. Kars Havalimanı’ndan Sarıkamış’a dolmuş, otobüs ya da taksi ile gelebilirsiniz